Mistrz Marcus Bongart

MISTRZ MARCUS BONGART – Lekarz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, Wielki Mistrz Qigong, Buddyjski Mnich Shi De Rui, pionier Medycznego Qigong w Europie, głosi prastare chińskie filozofie. Jest on przekonany o potrzebie i konieczności zmiany stylu życia, jaki jest nam narzucany przez dzisiejszą cywilizację. Jest jedynym z kilku obecnie Mistrzów klasztoru Shaolin pochodzących spoza Chin. Urodził się w Sopocie, w 1968 roku, wydostał się nielegalnie z Polski na Zachód i osiadł na stałe w Szwecji, gdzie zbudował własny biznes – sieć sklepów odzieżowych. Jednocześnie prowadził poszukiwania swojej duchowej ścieżki. W 1971 roku podczas pobytu w USA spotkał się po raz pierwszy ze starożytną chińską sztuką Qigong.
Pierwsze umiejętności w zakresie Qigong zdobył pod okiem Mistrza Wanga Hu, najpierw w Szwecji potem w Tajlandii. Jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania szamanizmem, przebywając m.in. w latach 1976-1980 u meksykańskich Indian, a poznana w 1982 r Kahinia Waena Ki’i Akalana wprowadziła go w tajniki Huny. Ukoronowaniem doświadczeń i zdobywanej przez lata wiedzy była praktyka u healera Florentina Moteo na Filipinach oraz u Kahuny George’a Kahili na Hawajach.

Poszukując esencjonalnych nauk dotyczących Qigong wyjechał do Chin i rozpoczął tam studia w obszarze tradycyjnej medycyny chińskiej oraz poszukiwania mistrzów, którzy mogli by go wprowadzić w tajniki wiedzy, do której ludzie spoza Azji mają bardzo utrudniony dostęp.

W kwietniu 2001, Marcus Bongart został przyjęty jako mnich do klasztoru Shaolin i otrzymał klasztorne imię Shi De Rui. W roku 2006 jego pracę udokumentowała polska telewizja w filmie „The Master”. Jest założycielem Świątyni i Ośrodka Yangtorp w Szwecji, gdzie można poznać tajniki Qigong oraz skorzystać z dobrodziejstw medycyny chińskiej.